Make your dreams at night and live them at the day.

Loki - Černá ovce

28. května 2014 v 17:23 | Pacakspacak |  Téma týdne v mém podání :)

◄Loki - Černá ovce►

Téma týdne: Černá ovce

Aoj! Když jsem si přečetla téma týdne, bylo mi hned jasné o čem budu psát - Loki

Loki, velmi kontroverzní bůh, v Norské mytologii je označován jako lstivý bůh. Podle mě je černá ovce celé mytologie. Tak například příhoda s Idunn. Na výpravě s Odinem a Honim ho unesl orel. Orel ho pustil pod podmínkou, že Loki vyláká bohyni Idunn. Idunn má jablka které způsobují, že bohové nestárnou a neumírají stářím. Loki ji vylákal - zradil bohy ve svůj vlastní prospěch. Bohové začali stárnout a umírat a donutili Lokiho aby získal Idunn zpět. Dokázal to a dovedl jí zpátky.

Nebo zavraždění Baldara. Baldarovi se zdály sny, že zemře. Jeho matka Frigg si proto nechala slíbit od všech rostlin, věcí i zvířat slíbit, že Baldara nezabijí. Loki se ale přeměnil na ženu a zeptal se Frigg jakto, že Baldara nic nemůže zabít? Ta se přiznala, že snad jen větvička jmelí jí to neslíbila. A co udělal Loki? Samozřejmě, že Baldara zabil. Udělal to tak, že na hostině se bavili házením věcí na Baldara kterému nemohly ublížit. Jen jeden slepec seděl opodál a nic neházel. Přistoupil k němu Loki a podal mu větvičku jmelí ať si taky hodí, že je to jen větvička. Slepec hodil a Baldara tak zabil. Frigg pak poprosila Hel, dceru Lokiho a vládkyni podsvětí, aby Baldara přivedla zpátky do světa živých. Hel souhlasila, ale s podmínkou, že pro něj musí všichni truchlit. Frigg přesvědčila všechny jen jednu obryni ne - samozřejmě přeměněný Loki. Tím si Loki podepsal svůj rozsudek. Přikovali ho ke skále, jednoho z jeho synů proměnili na vlka a ten musel rozsápat jeho druhého syna. Jeho střevy ho pak připevnili ke 3 kamenům. Nad Lokiho ještě připevnili hada, který na něj kape jed. Jeho věrná žena má sice misku a tou jed lije pryč, ale vždy když misku vylévá na něj kápne a sevře ho neuvěřitelná bolest.


A co teprve jeho povedená rodinka? Z dcerušky, Hel, se stala vládkyně podvětí. Pak si ještě s obryněmi "udělal" vlka, hada a nesmíme zapomenout na osminohého koně kterého později věnoval Odinovi. Jeho hříbě nebylo úplně plánované. Musel odlákat jednoho hřebce, tak se proměnil na klisnu a odlákal ho. Věci se ale asi trochu zvrhly a narodilo se mu osminohé hříbě. Jak? To už se nikde nepíše, ale určitě by to mohlo být zajímavé čtení. Jestli byl celou dobu klisna a až porodil hříbě tak se proměnil zpátky, nebo jinka. Každopádně je to asi jeho jediné dítě které zůstalo "hodné".

Loki se taky objevil ve světě Marvelu. Tam jako syn Odina a Friggy a jako bratr Thora. Je to taková černá ovce celé rodiny i Asgárdu. Několikrát zradil svůj svět, chce pozabíjet část svojí rodiny. Málem zničil New York a nejraději by asi všude vládnul a podrobil si všechny světy. Jeho vláda by byla určitě zajímavá nemyslíte?Pořád je ale svým způsobem ta roztomilá ovečka, která vás přesvědčuje o tom, že za tím vším se skrývá její zničené já a volá o pomoc.
Stručně řečeno je náš zelený bůh jasná černá ovce svojí rodiny i severské mytologie.

Prosím berte všechny informace a mýty zde uvedené s rezervou, jestli máte jiné informace a pravdivější tak se omlouvám. Všechno beru z příběhů které znám a nemusí být naprosto přesné :) . Doufám že se líbil jiný typ článku než jindy píšu. Je to spíš poukázání na pár z částí jeho života a věcí kteé natropil :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sarinka Sarinka | Web | 28. května 2014 v 18:05 | Reagovat

Zaujímavé :)

2 red-dencul red-dencul | Web | 28. května 2014 v 18:16 | Reagovat

Úžasný článek, klobouk dolů! Mám psa (staforda kříženého s labradorem) jménem Loki, věděla jsem původ jména, ale trošku jiný - z filmu. :D

3 Pacakspacak Pacakspacak | Web | 28. května 2014 v 19:01 | Reagovat

[2]:Děkuji :D Tak sand to není taky takový lstivý "rošťák" jako Loki :D

4 Iko Iko | E-mail | Web | 28. května 2014 v 20:55 | Reagovat

Doufám, že budeš psát takovéhle články častěji, moc se ti to povedlo. :-) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama